Sık Sorulan Sorular

Kayıt koşullarınız nedir?

Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan,

Ortaokulun 8 inci sınıfında okuyan veya aynı öğretim yılı içinde ortaokuldan mezun olan,

Bakanlık tarafından ortaöğretime yerleştirme amacıyla yapılan Merkezi Sınav puanına sahip olan,

Kurum tarafından yapılan “Bireysel Değerlendirmede” başarılı olan öğrenciler okula kayıt yaptırabilir.

Kayıt takviminiz nedir?

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı kayıt takvimimize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kayıt Takvimi

Nasıl öğrenci seçiyorsunuz?

2 Aşamalı bir sistem ile öğrenci seçiyoruz.

  • 1. Aşama Bakanlık tarafından yapılan Merkezi Sınav: Ön eleme niteliğindedir.
  • 2. Aşama okul tarafından yapılan Özel Yetenek ve Potansiyel Değerlendirmesi: Okula öğrenciler bu aşamadaki başarılarına göre seçilecektir.

Burs koşulları nedir? Nasıl ve ne koşullarda burs veriyorsunuz?

2. Aşamaya (Özel Yetenek ve Potansiyel Değerlendirme Aşamasına) çağırılan öğrenci velileri burs başvurusunda bulunabilir. Burs başvurusunda bulunmak isteyen veliler, web sitemizde yer alan başvuru formunu doldurmak ve formda belirtilen mali durumlarını belgelendirmek zorundadır. Mali durum puanlandırmasına göre burs almaya hak kazananların burs oranları belirlenir. Mali durum formu 2. Aşamaya çağrılanlar tarafından doldurulur.

Bursluluğun devam koşulları nedir?

Tam veya kısmi bursluluğun devamı için öğrencilerin akademik ve davranışsal olarak istenilen düzeyde olması gerekmektedir. Bursluluk prosedürüne ulaşmak için tıklayınız.

Okul ücretleri nedir? Ödeme planı - taksitler nedir?

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı için okul ücretimiz KDV dahil 114.700 TL olarak belirlenmiştir. Ara sınıflar için kayıt yenileme takvimi  1 Mayıs 2020 ile 15 Mayıs 2020 tarihleri arasıdır. Okul ücretinin ilk taksiti kayıt yenileme sırasında, kalan tutar ise 15 Ağustos 2020 ile 15 Nisan 2021 tarihleri arasında 9 eşit taksitte ödenecektir.

Okul ücretinin kapsamı nedir?

Okul ücretine eğitim ve yatılılık ücreti dahildir:

Eğitim Ücreti: Okulun öğrencilere sağladığı akademik faaliyetler eğitim ücreti içerisindedir. Ayrıca, bütçelenmiş ve programlanmış tüm kulüp ve etkinlik çalışmaları için yapılan ödemeler okula aittir. Şehir içine ve İstanbul’a yapılacak olan müfredat bağlantılı geziler de okul tarafından karşılanır.

Yatılılık Ücreti: Öğrencilerin pansiyonlarda aldıkları temizlik, ısınma ve diğer barınma ücretleri ile okulda verilen tüm yemek ve ara beslenme giderleri yatılılık ücreti içerisindedir.

Öğrencilerin, bu ücretler dışında yıl içinde herhangi bir ek harcaması oluyor mu?

Kitap-Kırtasiye: Okul MEB ücretsiz ders kitaplarını öğrencilere dağıtmak ile yükümlüdür. Ancak, ders içinde veya dışında kullanılacak kaynak kitaplar için yapılacak ödemeler öğrenci velilerine aittir. Öğrencilerin kullanacakları kırtasiye ve ders materyalleri de öğrenciler tarafından temin edilir.

Takviye Kursu: Okul 11 ve 12. sınıf üniversiteye hazırlık çalışmaları kapsamında takviye kursu açabilir. Bu durumda bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrencilerin velileri takviye kursu ile Öğrenci Kayıt Sözleşmesinde belirtilen ücreti öder. Okulun takviye kursu için dışarıdan hizmet alması durumunda ise öğrenci velisi hizmet alınan kurs merkezine ücretini öder.

Kıyafet: Okulda kıyafet belirlenmiş sınırlar çerçevesinde serbesttir. Kılık kıyafet Nasıldır? sorusunda konuyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

Servis: Okulda servisler iki türlüdür: a) Hafta sonu evci servisleri; b) Okulun planlanmış ve bütçelenmiş kulüp ve/veya etkinlikleri için organize edilen servisler. Okul servisini yapacak firma Okul Aile Birliği ve Okul Yönetimi tarafından verilen teklifler değerlendirilerek seçilir. Hafta sonu evci servislerine ait ücretler veliler tarafından ödenir. Ancak planlanmış ve bütçelenmiş şehir içi etkinlik ve kulüp çalışmaları için organize edilen servisler okul tarafından karşılanır. Ödemelerin zamanı ve şekli Okul Aile Birliği ve servis firması tarafından belirlenir ve Okul Aile Birliği tarafından tüm velilere ilan edilir.

Sınav Ödemeleri: Okul dışında yapılan (TOEFL, IELTS, SAT, ACT, AP, Yabancı Dil Sertifika Sınavları, ÖSYM vb.) tüm sınavlar için kayıt yaptırılması ve ücretlerinin ödenmesinden öğrenci ve velisi sorumludur.

Geziler: Şehir içi ve İstanbul içine yapılan müfredatla bağlantılı gezilerin ücreti okul tarafından ödenir. Ancak şehir dışına yapılan tüm gezilerin masrafları veliler tarafından karşılanır. Yurt dışına düzenlenen her türlü etkinlik ücreti veliler tarafından karşılanır.

Etkinlikler: Okul tarafından belirlenmiş kulüp ve etkinlikler için bir önceki eğitim öğretim yılının Mayıs ayında bütçelendirme yapılır ve onaylanır. Bu bütçelendirme kapsamında planlanmış kulüp ve etkinliklerin giderleri bütçeleri oranında okul tarafından ödenir. Ancak öğrenciler ve veliler tarafından programın dışında talep edilen ve açılan kulüp veya etkinlik için okul maddi destek vermez.

Sağlık: Okulda aktif bir revir bulunmaktadır. Öğrencilerin ilk muayeneleri ve kontrolleri okul reviri aracılığı ile takip edilir. Ancak, bir hastaneden hizmet almak isteyen veya hizmet alması gereken bir öğrenci için muayene ücreti, ilaç ücreti ve ulaşımı okul tarafından karşılanmaz.

Kayıt iadesi yapılıyor mu? Ödediğimiz ücreti geri alabiliyor muyuz?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56.maddesi gereğince geri ödemeler yapılır. Bu madde gereğince, kesin kayıt yaptıran öğrencilerin okul başlamadan ayrılması durumunda okul yıllık ücretinin %10’luk kısmı geri ödenmez. Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrencim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

Yıllık takvim nedir?

Yıllık takvim, okulun açık olduğu günleri, öğrencilerin okula geliş gidişlerini, kayıt yenileme dönemini, resmi tatiller ile özel günleri gösteren takvimdir. Bu takvime bazı özel durumlar aşağıdaki gibidir:

  • 9. sınıflar: Ağustos ayının ilk haftası okula başlar. İngilizce hızlandırma dersleri yapılır.
  • 12. sınıflar: Ağustos ayının ilk haftası okula başlar. YKS hızlandırma dersleri yapılır.
  • Okul Genel İşleyişi: Okul Eylül ayının ikinci pazartesi günü resmi olarak başlar. Dört dönem şeklinde devam eder. Birinci ve üçüncü dönem sonunda bayram tatil günlerine göre değişiklik olmadığı takdirde 1 hafta tatil vardır.

Okul başlangıç - bitiş ve tatillerin tarihleri nelerdir?

Okulda eğitim iki yarıyıl, her bir yarıyıl da 2 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler aksi belirtilmedikçe okul başlangıç tarihinden önceki Pazar günleri okula dönerler. Aşağıdaki tabloda 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı okul ve tatil başlangıç-bitiş tarihleri gösterilmiştir:

Dönemler Okul Başlangıç Okul Bitiş Tatil Başlangıç Tatil Bitiş
1.Dönem 9 Eylül 2019 8 Kasım 2019 11 Kasım 2019 15 Kasım 2019
2.Dönem 18 Kasım 2019 17 Ocak 2020 20 Ocak 2020 31 Ocak 2020
3.Dönem 3 Şubat 2020 27 Mart 2020 30 Mart 2020 3 Nisan 2020
4.Dönem 6 Nisan 2020 19 Haziran 2020 19 Haziran 2020 Yaz Tatili

Haftalık öğrenci yaşamı ve çalışma programı nasıldır?

Dersler: Hafta içi her gün 08:25 itibariyle başlar, 15:50’de biter.

Kulüp Çalışmaları: Öğrenciler Pazartesi-Perşembe günleri 16:00-18:00 ve 20:15-22:00 arasında okul kulüp ve etkinlik çalışmalarına katılırlar.

Etütler: Cuma hariç her gün bireysel çalışma yapılır.

Evci Çıkışları: Cuma günleri rezervasyon yaptırarak evci çıkılıp, Pazar akşamı etüt saatinden dönülebilir. Evci çıkıp çıkmamak öğrenci ve veli arasında kararlaştırılır.

Çarşı Çıkışları: Sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri rezervasyon yaptırılarak belirlenmiş saatler arasında çarşı izni verilir.

Öğrenci Evleri: Haftanın her günü öğrenci evlerine 22:00’da girilmek zorunludur. Öğrenci evlerinden en erken çıkış 07:00’dır. Hafta içi günlerde dersler olduğu için öğrenci evlerinden en geç 08:00’dır. Hafta sonu öğrenci evleri açıktır ve çıkış saati yoktur.

Hangi hizmetler sunuluyor? Bunları kim tedarik ediyor?

Okulun eğitim binaları ve öğrenci evlerinde ihtiyaç duyulan ve ortak kullanılabilen temizlik ve hijyen malzemeleri (çamaşır deterjanı, sabun, tuvalet kağıdı vb.) okul tarafından tedarik edilir. Ayrıca, öğrenciler kendilerine verilen kota dahilinde çıktı alabilir, fotokopi çekebilirler. Öğrenciler kişisel eşyaları (şampuan, çarşaf, yastık kılıfı vb.) ile kırtasiye malzemelerini (defter, kalem, silgi vb.) kendileri temin ederler.

Kılık-kıyafet kuralları nasıldır?

TEVİTÖL’de resmî tören ve kutlamalar dışında okul kıyafeti giyme zorunluluğu yoktur. Ancak serbest kıyafetin sınırları aşağıda belirtilmiştir:

Öğrenciler, vücut hatlarını çıkarmayan lacivert veya siyah renk kot ya da kanvas pantolon, sıfır yaka t-shirt, sweatshirt giyebilirler. Tayt, transparan veya içini gösteren kıyafet, etek, şort, atlet, pijama, şapka, terlik, sandalet, topuklu ayakkabı vb. kıyafetler ile derslere, törenlere ve okula ait herhangi bir etkinliğe katılamazlar.

Akademik programda bir farklılık var mıdır?

Hazırlık sınıfı kaldırılmıştır, program 3 + 1 yıl, son yılı üniversite hazırlık olarak planlanır.

Öğrenim dili Türkçedir. 11. ve 12. sınıfta IB programı yoktur.

Akademik programınızın odak noktası / hedefi nedir?

Akademik programımızın odak noktası İngilizce, fen, teknoloji ve tasarımdır.

12. sınıf üniversite sınavına hazırlık senesi olarak planlanır.

Akademik başarı / beklenti / hedefiniz nedir?

Öğrencilerin burslarının devamı için 6 dersin ortalaması -fizik, kimya, biyoloji, matematik, İngilizce, Türk dili ve edebiyatı- 100 üzerinden 80’in üstünde olmalıdır.

Üniversite sınavında hedefimiz öğrencilerin seçtikleri programda en iyi üniversitelere yerleşmeleri ve vakıf üniversitesini kazanmaları durumunda tam burs alacak puana ulaşmalarıdır.

Hazırlık sınıfınız var mıdır?

İngilizce ders saati daha önceki yıllarda hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıllık öğrenim süresi boyunca toplamda 1.330 saat iken 2019-2020 öğrenim yılı itibariyle hazırlık sınıfı olmadan ek programlarla 4 yıllık öğrenim süresi boyunca toplamda 1.400 saate çıkarılmıştır.

Eğitim dili nedir?

İngilizce dersleri hariç eğitim dili Türkçedir ancak öğrenimde kullanılan çevrimiçi materyaller, video ve e-kitaplar Türkçe ve / veya İngilizce olabilir.

İngilizce programınız nasıl olacak? Seviye hedefiniz nedir?

Hedef: IELTS 7 / TOEFL 100 ve üzerindedir.

Süre: İngilizce ders saati daha önceki yıllarda hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıllık öğrenim süresi boyunca toplamda 1.330 saat iken, 2019-2020 öğrenim yılı itibariyle hazırlık sınıfı olmadan ek programlarla 4 yıllık öğrenim süresi boyunca toplamda 1.400 saate çıkarılmıştır.

Program: Çevrimiçi öğrenim platformu ile desteklenen program yaz hazırlık programı, okul sonrası ve hafta sonu ek çalışmalar şeklinde oluşturulmuştur. Tüm öğrenim materyalleri çevrimiçi platformda sunulmakta, öğrenciler 7/24 grup ve bireysel olarak öğrenimlerine devam edebilmektedir.

İkinci yabancı dil eğitimi var mıdır?

Okulumuzda ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitimi verilmektedir.

IB programı / Yurt dışı üniversite hazırlığınız var mıdır?

IB programı sunulmamaktadır.

Öğrencilerimizin yurt dışında üniversite eğitimini seçmeleri kendileri ve ailelerinin tercihidir. Okulumuzun bu amaçla oluşturduğu bir destek programı bulunmamaktadır.

Yurt içi üniversite hazırlığınız var mıdır? Nasıl?

Süre: 12. sınıf üniversite sınav hazırlığına ayrılmıştır. Öğrenciler Ağustos ayının ilk haftası okulda çalışmaya başlar, çalışma takvimi diğer sınıflardan farklıdır. Üniversite sınavının sonuna kadar hazırlık programı devam eder.

Program: Tüm program üniversite sınavı hazırlık deneyimi olan öğretmenlerimizle okul içinde yapılan çalışmalarla yürütülür.

Takip – Değerlendirme: Okul için yapılan süreç ve sonuç değerlendirmelerinin yanı sıra, anlaşmalı kurumlarla yürütülen deneme sınavları ile gelişim takip edilir.

Üniversite danışmanı var mıdır?

Üniversite hazırlık süreci, üniversite ve meslek seçimi gibi konularda danışman öğretmenimiz ve rehberlik programımız vardır.

Hangi kulüp ve etkinlik imkanları vardır?

Okulda açılacak olan kulüplerin listesi bir önceki eğitim ve öğretim yılı sonunda ilan edilir. Kulüp çalışmalarının verimliliği, öğrencilerin seçimleri ve okulun programına göre yeni kulüpler açılabilir. Öğrenciler 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında açılacak olan kulüplere katılabilirler. 

Tüm kulüp ve etkinlikleri görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Kulüpler

Yatılılık hizmetlerinde okul neleri veriyor?

Öğrencilerin pansiyonlarda aldıkları temizlik, ısınma ve diğer barınma ücretleri ile okulda verilen tüm yemek ve ara beslenme giderleri yatılılık ücreti içerisindedir.

Evci - daimi öğrencilerin programları nasıldır? (hafta sonu çıkış - izinler)

Evci çıkmak isteyen öğrenciler her hafta Perşembe günleri 17:00’a kadar okulda kullanılan yazılım üzerinden rezervasyon yaptırmalıdırlar. Rezervasyon yaptıran öğrenciler, Cuma günü evci olarak çıkıp, en geç Pazar günü etüt saatine kadar dönebilirler. Benzer şekilde, o hafta evci çıkmamış olan öğrenciler Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri günübirlik olarak belirlenmiş saatler arasında çarşı çıkışı yapabilirler. Veliler okul yazılımı üzerinden öğrencilerinin evci-çarşı çıkışlarını takip edebilirler.

Servis hizmetiniz var mıdır? Koşulları nedir?

Cuma günü evci çıkan ve Pazar günleri okula dönen öğrenciler için servis imkanı vardır. Servis okul ücretine dahil değildir, öğrencinin oturduğu bölgeye ve güzergaha göre sene başında belirlenir.

Disiplin ve davranış uygulama ve yaptırımları nasıldır?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği gereğince işlemler yürütülür. Okul içerisinde öğretmenler kurulunca alınan kararlar doğrultusunda bazı özel kurallar ve yaptırımlar da mevcuttur.

TEVİTÖL Davranış ve Disiplin Yönetmeliği için tıklayınız.

Revir ve sağlık konularında ne gibi hizmetler sunulmaktadır?

Okul reviri 24 saat hizmet vermektedir. Öğrencilerin herhangi bir hastalık veya sakatlık durumlarında ilk müdahaleyi yapar. Ayrıca gerektiğinde öğrencilerin en yakın hastaneye hızlı bir şekilde ulaşımı konusunda hemşireler yardımcı olur, ihtiyaç durumunda öğrenci ile beraber gider. Aileleri gerektiği şekilde bilgilendirir ve yönlendirir.